A szabadság és vakáció fogalmához rendszerint külföldi vagy belföldi, de mindenképpen viszonylag hosszú utazásokat társítunk. Kétségtelen, hogy ezek a szabadságok hosszabb időre kikapcsolhatnak és feltölthetnek, ugyanakkor a szervezésük és megvalósításuk sok energiát, pénzt és időt emészt fel. Sokan már annak gondolatától is kimerülnek, hogy meg kell szervezniük egy hosszabb nyaralást. A vakációnak azonban nem feltétlenül kell nagyszabásúnak vagy hosszúnak lennie ahhoz, hogy jótékony hatást gyakoroljon az egészségünkre és a boldogságszintünkre. Ehelyett kipróbálhatjuk a „mikro-vakációkat” is, az olyan, általában egy vagy fél napos szüneteket, „heti oázisokat”, melyek beiktatásával a hétköznapok során is friss levegőhöz juthatunk. Mivel rövidek, kevesebb szervezést és erőforrást igényelnek, ezért gyakrabban beiktathatjuk őket az életünkbe.

 

 

Mivel tölthetjük ezeket a „mikro-vakációkat”?

  1. Hétvégi kirándulások

Egy vagy több hetes nyaralások helyett, vagy mellett gondolkodjunk a meghosszabbított hétvégékben is, amelyeket már péntek délután érdemes megkezdeni.

  1. Személyes ügyintézés

A személyes elintéznivalók, legyen szó szépségápolásról, orvosi találkozóról, bevásárlásról vagy hivatalos ügyek intézéséről, idő és energia vagy kedv hiányában gyakran háttérbe szorulnak a hétköznapokon és nyomasztó halmazzá képesek összeállni. Ilyenkor érdemes kivenni egy fél vagy teljes napot ezek nyugodt elintézésére, megszabadítva magunkat ezzel néhány nyomasztó tehertől.

  1. Társas kapcsolatok ápolása

Az idő előrehaladtával, különösen, ha az ember házas, a társas kapcsolatok könnyen háttérbe tudnak szorulni. Érdemes lecsípni egy-két órát a munkaidőből egy-egy baráti találkozóra, így a kapcsolatok ápolása nem megy a családdal töltött idő rovására.

  1. Otthoni munka

Habár az otthoni munka nem számít vakációnak, a körülmények és a megtakarított idő miatt mégis bizonyos szempontból annak tekinthető. Egy hangos, ablaktalan, stresszes munkakörnyezetből való kiszakadás amellett, hogy növeli a produktivitásunkat, már-már a szabadság érzetét is adhatja. Azzal pedig, hogy az aznapi készülődésre és ingázásra fordított időt megtakarítjuk, 2-3 óra plusz szabadidőt is adhatunk magunknak.