- Kína egységének megtartásához elengedhetetlen az írott nyelv. Hét, nyolc vagy akár tíz különböző kínai nyelvről beszélhetünk és több tucat eltérő nyelvjárásról. A kínai minden változata hangsúlyozó nyelv és míg a különböző válfajai más-más szókincset és kiejtést használnak, az írása mindnek megegyezik.
- A kínai jog csak szabályokat határoz meg, nem nyilatkozik az egyes emberek jogairól. A jog értelmezését hagyományosan mindig a vezető személyre bízták, az regionálisan jelentős eltéréseket mutatott.
- A jogrendszer ambivalens jellege mellett a boldogulás érdekében kialakult a kommunikációjukra jellemző egyfajta óvatosság és kettősség, nem jellemző a határozott igen vagy nem válasz. Egyet nem értésüket körkörös mondatokban, a témát kerülgető módon jelzik.
- Kínáé egy függőleges társadalom – ez az emberek közötti hierarchia jelentőségét jelenti. Társadalmuk sokkal formálisabb és strukturáltabb, mint a nyugati kultúráké.
- Az étkezés jelentőségét a gyakori éhínségek adják, az ízletes fogások egyet jelentenek a bőséggel, gondmentes élettel. Az ország földrajzi kiterjedésének és etnikai sokszínűségének köszönhetően számos különböző kínai konyháról beszélhetünk.
- A tradicionális kultúra része Kína hagyományos holdnaptárára, amely az egyes ünnepek idejének megállapításában fontos, mindennapi életüket a nyugati naptárhoz rendezik.
- Kínában az amerikai kultúra népszerűségének következtében, a társadalomra korábban jellemző kollektivizmus mellé fokozatosan benyomul az individualizmus. Az egyes emberek vállalkozókedvének és lehetőségeinek megnövekedése a piacgazdasággá alakulásuk által nemcsak életszínvonalbeli javulást hozott, de az ország szélsebes gazdasági fejlődésével és meggazdagodásával is járt.
- Kína nyugat felé való nyitásában nagy szerepet játszott az internet és a számítógépek megjelenése, még a tartalmakat korlátozó cenzúra és tűzfal megléte mellett is.
- Kínában a nők helyzetének javulása Mao Zedonghoz köthető, aki a kommunizmus céljai közé tűzte ki a nemi különbségek eltörlését, de az egyre nyitottabbá váló kínai gazdaság is kedvez az oktatásban és munkaerőpiacon egyre nagyobb számban jelenlévő nők számára.
- A Kínát ért külső hatások nemcsak társadalmukat változtatták meg, de olyan folyamatok beindításához vezettek, amelyek eredményeként az ország számos területen tudott élvonalra törni (ahol néhány évtizeddel korábban jelen sem volt). Pl.: autógyártás, filmipar, felsőoktatás.