- Abban egyetértés van, hogy az előrejelzések szerint a városok népessége növekedni fog a jövőben, azt azonban még nem tudjuk, hogy ez az emberiség fejlődését szolgálja majd, vagy ökológiai katasztrófához vezet.
- A technológiai forradalomnak köszönhetően a városaink (is) radikális átalakulás küszöbén állnak. Azonban a technológiai lehetőségek önmagukban nem vezetnek jobban, vagy rosszabbul működő városokhoz: ezt továbbra is az emberi döntések és egyedi helyzetek befolyásolják.
- Az okosvárosok nem a technológiai vívmányoknak köszönhetően válnak okossá, hanem a technológiákat irányító, kezelő és ellenőrző emberek révén.
- Az okosvárosok új frontvonalat jelentenek a technológiai vállalatok számára, ugyanis egy dollártrilliókkal kecsegtető új piac megnyílásának lehetőségét hordozzák magukban.
- A nagy technológiai cégek jelentős mértékben képesek átalakítani a városok irányításának módját, és egyre nagyobb igény is mutatkozik részükről arra, hogy különböző városirányítási jogköröket kapjanak, vagy egyenesen vállalkozásokként működtessék saját „magánvárosaikat”.
- Azokban a városokban, ahol a legaktívabbak a technológiai cégek, mégsem sikerült megoldani a hagyományos problémákat, mint a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, vagy a klímaváltozás negatív hatásai és a fenntartható gazdaság előmozdítása.
- Mivel a városokat emberek lakják, és a szolgáltatásokat emberek használják, elsődleges fontosságú a városi polgárok bevonása az okosváros-fejlesztési folyamatokba mint egyenrangú partnerek. Ennek több szintje lehet, a tér demokratizálásának legmagasabb foka az, ha a polgárok állnak a fejlesztések középpontjában.
- A tökéletesen megtervezett városok csak a tervezőasztalon működnek tökéletesen. Ez így volt már Ebenezer Howard kertváros-koncepciója esetében is, és ugyanígy működik a semmiből felhúzott, zöldmezős beruházásként megépülő okosvárosok esetében is.
- Az okosváros-fejlesztések egyik lehetséges kifutása, hogy a városi közműszolgáltatásokat átveszik a hatalmas technológiai cégek, melyek számos biztonsági (pl. adatbiztonsági) kérdést felvethetnek a jövőben.
- Az okosváros-fejlesztések egyik legfontosabb kérdése, hogy a fejlesztők az elérhető profitot és a hatalmukat akarják-e növelni, vagy a város élhetőségét és az életszínvonalat?