- Egy nemzetnek a ragyogó jövőre vonatkozó víziója és célja nélkül nincs jövője. Megérteni Kínát, hagyományával, kultúrájának, spiritualitásával együtt, a jövő nagy lehetősége. Kína száz éve alvó oroszlán. Most kezd felébredni és megfiatalodni gondolkodásában, az emberiség jobb jövője érdekében.
- Az ember követi a Föld törvényeit, a Föld követi az Ég törvényeit, az Ég követi a Tao törvényeit, és a Tao követi a természet törvényeit. A tudás nem egyenlő az ismeretekkel. Az ismeret önmagában még nem a teljesség. Az ismeretnek párosulnia kell etikával, szellemiséggel, lelkiséggel, a teljességre való vágyakozással, így válik igazi tudássá, amelyben benne van az egész ember, a lelkiismeret és a felelősség is. A világnak nem csak empirikus, külső részét kell tudni megragadni, hanem az emberi bensőben rejlő világot is.
- A praktikum oltárán nem áldozhatjuk fel az egészről való tudást, nem feledkezhetünk meg arról, hogy holisztikusan tekintsünk a világra, a tudásunk teljességét, az összefüggések egészét kell alkalmaznunk, amikor technológiákat fejlesztünk. Sem a technológiákba vetett vak bizalomnak nincs helye, sem az indokolatlan tartózkodásnak és félelemnek. Meg kell találni a technológiák helyes célját és helyét a világban. Eszköz jellegük meg kell maradjon, az emberi kontroll nélkülözhetetlen. A cél a jobb élet elérése marad, de ez csakis emberközpontúan képzelhető el.
- Az információtechnológiai forradalomnak nem csak a technikai, az információt hordozó, továbbító eszközökre kell fókuszálnia, hanem magára az információra is! A technológiával komoly visszaéléseket is el lehet követni. A kutatás szabadsága, a tudomány autonómiája nem lehet ellentétben az általános erkölcsi követelményekkel, a felelősséggel és az elszámoltathatósággal.
- Kínában korábban a kognitív, a szellemi és lelki tényezők visszafojtottak voltak, nem engedtek teret ezek kibontakoztatásának, most viszont Kína is visszatér spirituális gyökereihez és ez nagyban befolyásolja a soft technológiák iránti fogékonyságát, ezek intenzitását. A tudomány találkozik a tudatossággal, nem független annak a helynek a szellemiségétől, ahol születik. Az emberi alkotás komplexitása érhető tetten a soft technológiákban. Tudás, értékrend, szellemiség, lelkiség, az emberi kultúra teljessége ölt testet egy-egy fejlesztésben.
- Amikor az a cél, hogy védjük a természeti erőforrásokat, csökkentsük a károsanyag kibocsátást, változtassunk a fogyasztói hozzáálláson, akkor a technológiai fejlesztések mellett a gondolkodásmód, az életmód megváltoztatására is szükség van. A kulturális környezet átalakítása is szükséges. Nem elég az eddig járt úton a lépéseinket lassítani, más útra kell áttérnünk. A jóság és minőség kultúráját kell kialakítani.
- A profit-termelés helyett az érték-teremtés áll a jövő gazdaságpolitikájának középpontjában. A technológia és a gazdaság fejlődése eszközök, amelyek segítik, hogy elérjük a fenntartható emberi társadalmat. A fenntarthatósági cél, hogy az emberek virágzó, békés világban éljenek, új anyagi, lelki és ökológiai értékek mentén, amely generációról generációra képes fennmaradni.
- Az önfegyelem nélkülözhetetlen az emberi fejlődéshez és kiteljesedéshez, de nélkülözhetetlen a helyes irányú civilizációs fejlődéshez is.
- Meg kellene találni a közös hangot Nyugat és Kelet között, a kölcsönös megértés, a békés együttműködés csak magasabb, azaz lelki, spirituális szinten képzelhető el. Ha nem tudunk a kicsinyes anyagi érdekektől eltávolodni és működésünk középpontjába az értékeket, a lelki harmóniát állítani, akkor nem leszünk világméretekben sem sikeresek, konfliktusok, pusztulás lesz az eredmény. Azonban, ha sikerül ezt a magasabb harmóniát elérni, akkor ez még az anyagi gyarapodást is jobban, fenntarthatóbban fogja szolgálni.
- Mindenki felelős az országa sorsáért – mondja Yanwu Gu kínai bölcselő. A világ egy nagy közösség, a harmóniára törekvés az együttműködés új szintjét hozza létre. A jövő a lábunkban van, csak el kell indulni az úton.