- 2010-ben a Közel-Keleten egyetlen állam sem tartozott az ENSZ „teljes demokrácia” kategóriája közé.
- Az olaj közvetlen és közvetett bevételei hozzájárultak a régió autokráciájának számosságához és tartósságához.
- A modern Közel-Keleten a társadalmi és politikai mozgalmaknak négy lehetséges alapja van, mint ahogy máshol a világon is: az utópizmus, az emberi jogok helyreállítása vagy kiterjesztése iránti igény, a nativizmus vagy ezek kombinációja.
- Míg a külföldi beavatkozás segített megszüntetni a Bahreini felkelést, ennek ellenkezője történt Szíriában. Az arab világban tüntetők és lázadók kezdettől fogva, külföldi beavatkozásokat és szélsőséges csoportokat vontak be saját céljaik eléréséért.
- Szíriai háború a Törökországot, Irakot, Jordániát, Izraelt és Libanont is érinti. Szomszédaival a katonai fenyegetés révén, akár közvetlen harcba is torkollhat.
- A szíriai polgárháborúnak négy lehetséges kimenetele van: a szíriai rezsim vagy az ellenzék győzelmet arat a csatatéren; Szíria felosztásra kerül; vagy tárgyalásos rendezés születik; vagy a konfliktus folytatódik, a különböző felek közötti kisebb vagy nagyobb erőszakos időszakokkal. A négy forgatókönyv közül az első és a második a legkevésbé valószínű. Ennek eredményeképpen különálló államok vagy autonóm államok szövetsége jönne létre.
- Az ISIS kalifája úgy néz ki és működik, mint egy normálisan működő állam.
Bírósági és oktatási rendszerrel rendelkezik, és megpróbálta (de végül sikertelenül) saját valutáját kibocsátani. Az ISIS gyakorlatilag mindent megadóztat, a jövedelemtől (10 százalék) és $ 1,000-os úgynevezett indulási adó mindazok számára, akik engedélyt kapnak a távozásra.
- Azáltal, hogy Szíriát és Irakot kalifátusban egyesítették, és a kalifátus a szomszédaik biztonságát fenyegeti, az ISIS a régió térképének újragondolását tette szükségessé. Az Egyesült Államok ismét beavatkozott a Közel-Keletre, hogy megőrizze az ottani állami rendszert.
- 2015 januárjában a Kurdish YPG és a Peshmerga erők visszavitték a Kobani várost az ISIS-ből. A város azért fontos, mert határos Törökországgal. Az ISIS leányvállalatai számos helyen vesztettek a területükből. Líbia azért fontos, mert közel van Európához és Tunéziához, ami az ISIS elsődleges toborzási helyszíne. Otthon az ISIS kalifátusában olyan belső kihívásokkal is szembesült, amelyek valószínűleg leküzdhetetlenek. A bennfentes becslések szerint 2016 áprilisától az ISIS bevételei az előző évhez képest 30 százalékkal csökkentek – a 80 millió dollárról 56 millióra.
Ennek eredményeként az ISIS-nek 50 százalékkal kellett csökkentenie a harcosok zsoldját.
- Törökország belső irányultsága és önmagának okozott sebei miatt valószínűtlen versenyzőnek számít a regionális vezető szerepre a közeljövőben.