Láttuk, hogy Dél-Korea és Magyarország Eurázsia szorosan együttműködő nemzetei közé tartoznak, sőt adottságaik és céljaik szerint képesek lehetnek egy sajátos országpár megépítésére is. Ehhez érdemes számba venni a két nemzet mai erősségeit és gyengeségeit, mert ezek határozzák meg a jövő lehetőségeit és korlátait.

Dél-Korea erősségei

Dél-Korea igen sok igazi erősséggel, fejlett képességgel rendelkezik, amelyek számunkra mintát és ráépíthető jövőbeli együttműködést jelentenek.

A gazdaság területén alapvető a feldolgozóipar magas aránya, amelyet az erős kutatás-fejlesztés támogat. Jellemző a globális nagyvállalatok túlsúlya, amelyek IT‑ és elektronikai világhatalommá tették a koreai gazdaságot. A tőkeexport is a nagyvállatokra épül, ahogy az új iparágak, például az akkumulátorgyártás és az űripar is.

A külkereskedelemben magas a járműipar, a speciális gépek és berendezések, az acél- és fémipari termékek, az elektromos gépek és a műanyagok aránya.

A társadalom és humán erőforrások terén a várható magas élettartam, a fejlett egészségügyi rendszer és a túlsúlyosak alacsony aránya kiemel kedő. Fejlett a kiegészítő magánegészségügyi rendszer és az egészségügyi adatok elemzése. Magas a felsőfokú végzettségűek aránya, vonzó a műszaki képzés. PISA-eredményeik kiválóak.

A pénzügyi rendszer sokszereplős, erős köztük a verseny, a bankok innovatívak és magas körükben a digitalizáltság szintje. Erős a tőkepiac és magas a tőzsdei kapitalizáció, ami a tőzsdei érték arányát jelenti, viszonyítva a teljes GDP-hez.

A fenntartható fejlődés területén előnynek számít a kiegyenlített területi fejlettség. Már okosvárost építenek Songdóban. Fejlett a nukleáris technológia, erre és a hidrogénre mint a jövő erőforrására alapoznak a fenntartható energia előállítása terén. Önálló chipipart hoznak létre 450 milliárd dolláros megafejlesztéssel. Kiváló az internetes infrastruktúra és magas a széles sávú internettel rendelkező háztartások aránya. Dinamikus az átmenet a zöld gazdaságba, már magas arányú a hulladékok hasznosítása.

Dél-Korea versenytársaihoz mért gyengeségei

Az erősségek mellett Korea önmagához és versenytársaihoz képest gyenge pontokkal is rendelkezik. Ezekben szintén jók a magyar–koreai együttműködés lehetőségei, mert a jövőben itt a koreai modellnek kötelező az előrelépés, amiben – több területen is – részt vehetünk. Ezek:

A gazdaság területén a szolgáltatások alacsony termelékenysége talán az egyetlen komoly gyengeség.

A külkereskedelemben az élelmiszerimportra, valamint a szénhidrogének és az egyéb nyersanyagok behozatalára való ráutaltság jelent kockázatot.

A társadalom működésében a fenntarthatatlan demográfiai pálya (0,9‑es termékenységi ráta), a felsőoktatáshoz való egyenlőtlen hozzáférés és a magas magánegészségügyi kiadások jelentenek kockázatot.

A pénzügyi rendszerben a bankokhoz képest gyengébb a fintech szektor. A csebolok erős banki-vállalati összefonódást alakítottak ki, ami halmozott kockázatot jelenthet egy-egy területen.

A fenntarthatóság terén a magas energiafüggőség, a megújuló energiák alacsony aránya és a magas szinten stagnáló energiaintenzitás jelent kockázatot. Ezek mellett magas a légszennyezettség, jelentősek a társadalmi egyenlőtlenségek, és magas az időskori szegénység kockázata.

 

E heti részletünk Matolcsy György: Magyar jövőkép és stratégia című kötetünkből származik.

A kötet megvásárolható a webshopunkban.