Pallas Athénéhez, a bölcsesség és tudományok istennőjéhez számos mítosz fűződik; vannak közöttük ismertebbek vagy éppen kevésbé elterjedtek, de közös bennük, hogy valamilyen formában az istennőhöz kapcsolódnak. Bizonyos történetekben Pallas Athéné játssza a főszerepet, másokban csak a háttérből mozgatja az eseményeket, de minden esetben érdekes történet bontakozik ki a róla szóló mítoszokban.

A Pallas Athéné Könyvkiadó közös nyereményjátékot szervezett a Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Alapítvánnyal, amely a múlt héten zajlott a Könyvkiadó Facebook oldalán.

Pallas Athénével kapcsolatos kérdésünk a nyereményjátékban arra vonatkozott, hogy mit képvisel az istennő, mit védhet a pajzs? Kérdésünkre számos kiváló válasz érkezett, a válaszadók közül nagyon sokan Pallas Athéné városvédő tevékenységét emelték ki. Pallas Athéné amellett, hogy a bölcsesség, tudományok, mesterségek és a művészetek istennője volt, egyben a városalapítás szimbóluma és a béke fegyveres őre is. Pallas Athénét gyakran teljes fegyverzetében ábrázolták, sisakkal a fején, dárdájával és pajzsával kezében. A Héphaisztosz által készített pajzs, az aigisz, Pallas Athéné elengedhetetlen kiegészítője volt melyet, ha megrázott, a hadak a földre estek.

Pallas Athéné védelme és hatalma alatt álltak a városok, amelyek közül az első volt Athén, amelyért Poszeidónnal kellett megküzdenie. Egy Attikáért folytatott vita következtében Zeusz megparancsolta nekik, hogy ajándékozzák meg az ott élő embereket, s akinek ajándéka értékesebb, az uralkodhat Attika fölött, továbbá a régió fővárosát is róla nevezik majd el. Poszeidón vizet adott a népnek, a sziklából fakadó forrásvíz azonban sós volt, ihatatlan és használhatatlan az emberek számára. Pallas Athéné egy magot ültetett el, amelyből az első olajfa nőtt ki. Az olajfával az istennő ételt, olajat és faanyagot is adott a városnak, ezzel Athéné nyerte meg Attikát, melynek fővárosát róla nevezték el Athénnak. Athénét városokat oltalmazó szerepe miatt emlegetik Athéné Poliasznak, azaz Városvédő Athéné néven is ismertté vált.

Forrás: Tábor Sára: A görög mitológia istenei. Pallasz Athéné. Typotex Elektronikus Kiadó Kft., 2013.