Az altruizmus, az együttérzés és az empátia haszonnal alkalmazható, amikor a magasan funkcionáló autizmussal és Asperger-szindrómával élőknek nyújtunk segítséget abban, hogy megtalálják a helyüket a vállalat életében. Így a társadalom hozzáférhet ezeknek az embereknek az egyedülálló tehetségéhez. A világ népességének körülbelül 1%- a szenved ASD-ben (autism spectrum disorder – autizmusspektrum-zavar; részletek az ASD Data, Center for Disease Control weboldalán találhatók).

Ezeknek az embereknek a 80%-a munkanélküli, akiknek pedig van munkájuk, gyakran olyan szolgai feladatokat látnak el, amelyek által nem tudják kibontakoztatni a bennük rejlő lehetőségeket. Ez annak ellenére van így, hogy gyakran magas az intelligenciaszintjük, és a munkáltatók számára kívánatos tulajdonságokkal rendelkeznek; ilyen például a részletekre való odafigyelés vagy a rendhagyó gondolkodás képessége.

Mindannyiunknak többet kellene tenni azért, hogy a világot másképpen látó embereket bevonjuk a munka világába. Van azonban néhány nagyszerű példa arra, hogy ez miként valósul meg, és ezt az altruizmus, az együttérzés és az empátia teszi lehetővé. Sara Canaday vezetésfejlesztési tanácsadó a Psychology Today számára írt cikkében (2017. június 18.) így fogalmaz:

„Általában nem szoktam tollamra tűzni vagy kommentálni a sokszínűség és az integráció kérdését. De a téma egy gyakran figyelmen kívül hagyott aspektusa – a kognitív sokszínűség – újabban sokszor kerül reflektorfénybe, és a munkám fókuszából adódóan van némi rálátásom a kérdésre. Tapasztalataim szerint a vállalatok akkor érik el a legjobb eredményeket, és képesek jobban innoválni, ha a csapattagok nem egyformán gondolkodnak, nem egyformán dolgozzák fel az információkat, vagy látják a világot. Az újító szemléletű és befolyásos vezetők azokat a munkatársakat keresik, akik nem osztják a véleményüket, és nem hívei annak a szokásnak, hogy korábbi tapasztalataikra és a múltban bevált gyakorlataikra hagyatkozzanak.”

Úgy gondolom, izgalmas lehetőséget kínál az ACE-típusú gondolkodás arra, hogy olyan embereket vonjunk be a szervezetbe, akiket korábban talán nem szerettünk volna (mert túl nagy kihívásnak vagy túl nehéznek tartottuk). A magasan funkcionáló autizmussal élő személyek alkalmazásához olyan átgondoltságra, érzékenységre és felkészültségre van szükség, amellyel nem minden vállalat rendelkezik. Ha az ACE-tulajdonságok a vállalati kultúra alapkövévé válnak, akkor számíthatunk arra, hogy a cégek toleránsabbak lesznek a világlátásukban eltérő emberekkel szemben, képesek lesznek őket bevonni, és így minden érintett számára végső soron előnyös helyzetet teremthetnek.

Ez nemcsak a vállalatoknak, de az egyénnek is jó. A Monster.com-on jelent meg Kristen Fellicetti írása:

„A SAP szoftvercég 2013 májusa óta rendelkezik Autism at Work [Autizmussal a munkahelyen] programmal, ahogy a HP és a New Relic is elkötelezett az autisták alkalmazásában. Noha a Microsoft a versenytársa, amikor a SAP megtudta, hogy a szoftvervállalat saját autistafelvételi programot indít, örömmel osztották meg egymással tapasztalataikat és meglátásaikat.” (Kristen Fellicetti: These major tech companies are making autism hiring a priority [Ezek a nagy techcégek az autisták felvételét prioritásukká tették])

Ez mindenképpen első osztályú példája a vállalati altruizmusnak a gyakorlatban! Remélem, hogy egyre több vállalat és szervezet fog hasonló útra lépni.

 

A szövegrészlet Michael Jenkins: Humánszakértők című könyvéből származik.

A kötet megvásárolható a webshopunkban.