A kollektív intelligencia egyidős a civilizációval, napjainkban azonban különböző formákat ölt. Az alábbiakban áttekintünk néhány friss és érdekes újítást a kollektív intelligencia köréből.
Egyeseket ezek közül pontosabb megfigyelésre terveztek. A körülbelül cipősdoboz-méretű Dove műholdak 250 mérföld távolságra keringenek a Föld felszínétől. Ezek megmutatták, hogy Mianmarban az éjszakai fények lassúbb ütemben terjednek, mint amit a Világbanknak az ország gazdasági növekedésére vonatkozó becslései jeleztek. Kenyában a fémtetős házak szaporodását figyelik annak mutatójaként, hogy az ott élők milyen gyorsan képesek kilábalni a szegénységből. Kínában az üzemek parkolóhelyein álló kamionokat számolták, az ipari termelés dinamikájának meghatározásához. A Planet Labs szolgáltatásai segítettek összeszőni a történelem legnagyobb műholdhálózatát, amely folyamatosan figyeli a bolygónk ökológiai állapotát.

 

Érdekes, hogy a fenti példák mindegyikében közvetlenül a valóságról rögzített képek helyettesítik a gazdasági statisztikák kifinomult ábrázolásmódját. Idővel talán képesek lehetünk minden hajó, kamion és autó nyomon követésére is.
A megfigyelés eszközeiben végbement fejlődéshez hasonló előrelépések az intelligencia szinte minden más területén is megfigyelhetők, a memóriáktól kezdve az elemzési módszerekig, s az utóbbi évtizedek az innováció szembeszökő további gyorsulását hozták magukkal. A számítási teljesítmények félévszázados fejlődése nagyjából megfelel a Moore-törvény előrejelzésének. Jobbnál jobb eszközök születtek az érzékelési, adatkeresési és megfeleltetési feladatok megoldására, számításokra, játékokra és emberek meggyilkolására. Ezek közé tartoznak a logisztikai menedzsment, az orvosi diagnosztika és a repülőjegy-foglalás, a zenei műsorok vagy könyvek megvásárlását szorgalmazó ajánlások, a járművezetők és gyalogosok számára kidolgozott navigációs programok, a beszédfelismerés és a készletnyilvántartás, a hitelminősítés, a gyors készletcserélődésre épülő kereskedés, a zajcsökkentés, a rakéta- irányítás és még sok egyéb ágazat digitális eszközei. A minta-felismerés különösen gyorsan fejlődött. A Facebookon felismerhetők a közösségi hálón megosztott fényképeken szereplő emberek. A Google Photos alkalmazásai képesek a képeken lévő kutyák, sírkövek és egyéb dolgok felismerésére. A Twitter algoritmusai közvetlen emberi beavatkozás nélkül is ki tudják szűrni a pornográf képeket. A Siri képes a beszéd értelmezésére. Mindeközben exponenciálisan haladt előre a memóriák tökéletesedése is, az adatbázisoktól, keresőmotoroktól és az adatok összekapcsolásától a blokklánc-hálózatok és megosztott nyilvántartások számtalan új technológiájáig.

 

A szövegrészlet Geoff Mulgan: Nagy elme című könyvéből származik.

A könyv megvásárolható a webshopunkban!