Az Egység nem más, mint a létezésünknek, illetve az univerzummal, minden lénnyel (köztük a többi emberrel) és a helyi közösségeinkkel való összekapcsolódottságunknak a forrása. Az egység átszövi sokszínű, élő intelligenciánkat és kreativitásunkat. Gazdag, vibráló sokszínűségünk: a biodiverzitás, a kulturális, gazdasági, politikai és tudásbeli sokszínűségünk közös eredője. Azon a mély megértésen alapul, hogy az élet és a szabadság egy, hogy a szabadságunk emberként és a földi közösség tagjaiként nem választható külön a Föld szabadságától. A fák és a növények látják el az embereket oxigénnel, míg az emberek és más állatok biztosítják a szükséges szén-dioxidot az élő szénkörforgásban.

A fák teremtik meg a szabadságunkhoz szükséges feltételeket. A talajban található mikorrhiza gombák táplálékkal látják el a növényeket, és ezzel egy időben maguk is a növényektől szerzik be a számukra szükséges tápanyagokat. A növények szabadsága a mikorrhiza gombák szabadságától függ. Továbbá a dús szervesanyag tartalmú talajokban rengeteg jótékony gombafaj él, amelyek hasznosak a növények és végső soron az azokat elfogyasztó emberek és állatok számára is; az életben magában és a jóllétben rejlő szabadságunk összefonódik.

Az, hogy képesek vagyunk-e valóban vigyázni a vetőmagokra, a talajra, a levegőre és a vizeinkre, és gondoskodni róluk, a legfőbb próbája annak, hogy mennyire vagyunk elkötelezettek a jövő iránt. A talajainkat, a biodiverzitást, a levegőnket, a vizünket és az éghajlati egyensúlyt leromboló folyamatok az emberiséget is megsemmisítik. Az együttérzés természetesen jelenik meg bennünk, amikor kapcsolódunk, és tudatában vagyunk az összekapcsolódottságunknak. Nem egyenlő a milliárdosok jótékonysági gesztusaival, hiszen az ő milliárdjaik egy erőszakos, kizsákmányoló gazdasági rendszerből származnak, és a jótékonykodásba fektetett milliárdokkal csak további piacokat hoznak létre maguknak, hogy még több pénzre tehessenek szert.

De leginkább azért nem valódi együttérzés a jótékonykodás, mert azon a feltételezésen alapul, hogy a pénz az egyetlen emberi erőforrás. Egy vészhelyzettel állunk szemben, a reakciónk mégsem az előttünk álló válsághelyzetek valódi okaival foglalkozik. A Föld és az emberi faj evolúciójának kritikus fordulópontjához érkeztünk. Az egykor termesztett növényfajták több mint 90 százaléka eltűnt, a növények genetikai sokszínűségének pedig nagyjából 75 százaléka kihalásra lett ítélve a mechanisztikus gondolkodás alkotta monokultúrák miatt. Jelenleg a hatodik kihalási hullám zajlik körülöttünk; legfőbb ideje, hogy felfrissítsük a biodiverzitást a gazdaságainkban és a földeken, a konyhánkban és a tányérunkon, és hogy foglalkozzunk a klímaválsággal, az egészségügyi válsággal, a nagyvállalatok csapdájába esett élelmezésünk körüli válsággal.

Rabindranáth Tagore költő és filozófus szerint az indiai kultúra különlegessége az, hogy az erdőben élő embert tekinti a kulturális fejlődés legmagasabb szintjének. Tapovan című esszéjében a következőt írja:

„A jelenlegi nyugati társadalom téglából és fából épült. Gyökereit a városba eresztette. Ám az indiai civilizáció más: a fizikai és intellektuális megújulás forrásaként az erdőt és nem a várost látja. India legjobb ötletei olyan élményekből születtek, amikor az ember összeolvadt a fákkal, a folyókkal és a tavakkal, messze a tömegektől. Az erdő békéje tette lehetővé az ember intellektuális fejlődését. Az erdőt középpontba helyező kultúra volt mindig is az indiai társadalom kultúrájának hajtóanyaga. Az erdőből kinőtt kultúrára az élet megújulásának azok a sokszínű folyamatai voltak hatással, amelyek az erdőben folyamatosan működésben vannak, fajtól, évszaktól függően változó módon, a látványok, hangok és szagok gazdag repertoárját felvonultatva. Így lett tehát az indiai civilizáció alaptétele a demokratikus pluralizmus, a sokszínűségében egyesülő élet.”

Az erdők a biodiverzitás tárházai, és sokat tanulhatunk tőlük a demokráciáról is: arról, hogyan éljünk együtt másokkal, miközben az élet közös hálójából táplálkozunk.

 

A szövegrészlet Vandana Shiva, Kartikey Shiva: Egység kontra 1% című könyvéből származik.

A könyv megvásárolható a webshopunkban.