Csak Japán előzi meg Svájcot a 100 évet megélt emberek létszámát tekintve (Svájcban van a legmagasabb várható élettartam Európában, az Eurostat adatai szerint 83,7 év). Az Institute for Social and Preventive Medicine [Társadalmi és Preventív Orvoslás Intézete] szerint minden 10 ezer 1900-ban Svájcban született ember közül mintegy 40 megérte a 100. születésnapját. A várható élettartam az elmúlt másfél évszázadban 98%-kal nőtt a férfiak és 96%-kal a nők körében. 1918-ban enyhe visszaesés volt megfigyelhető a spanyolnáthajárvány miatt.

Napjainkban Svájc az egyik leghatékonyabban szabályozott és felügyelt pénzügyi központ a világon. Az ország olyan nemzetközi pénzügyi központ, ahol a befektetési bankok teljes mértékben tudatában vannak a demográfiai kihívásnak és az ösztönző erőknek, amelyek miatt kezelni szükséges azt. Svájc pénzügyi szektora jelentős az ország gazdasága szempontjából, ez foglalkoztatja a teljes munkaerő 5%-át, és az ország gazdasági teljesítményének 9%-át adja. A pénzügyi szektor biztosítja azt, hogy a svájci gazdaság soha nincs híján a szükséges tőkének vagy pénzügyi szolgáltatásoknak. Svájc vezeti azokat az átalakító fejlesztéseket, amelyek a bankvilág és a pénzügyi szektor digitalizációjából erednek. Még a Swiss Board of Advisors [Svájci Tanácsadói Testület] is a digitalizációt jelöli meg a legfontosabb témaként.

Svájc hatalmas lépéseket tett a – hazai és külföldi – innovációk alkalmazása felé a FinTech, a blokklánc és a kriptovaluta területein az elmúlt pár évben. Például 2017 végére 220 FinTech-vállalat működött Svájcban, az év során 32 új vállalatot hoztak létre. Vezető szerepet játszik a pénzügyi piacok digitalizációjában, és globális szinten a pénzügyi innováció katalizátoraként működik. Svájc a BioValley [Biovölgy] egyik oldalán helyezkedik el, amely Európa egyik vezető élettudományi klasztere.

Ez a klaszter azért különleges, mert 3 országon ível keresztül: Svájc, Németország és Franciaország; és magában foglalja a globális élettudományi csomópontot, a svájci Bázelt. Svájc költi a GDP legnagyobb százalékát egészségügyi ellátásra (kb. 11,4%) Európa összes országához viszonyítva. Az alapvető egészségbiztosítás kötelező Svájcban, de a svájci egészségbiztosító társaságok közül szabadon lehet választani. A legújabb európai statisztikák szerint Európában Svájc volt az egyetlen ország, amely összesen több mint 4500 eurót költött lakosonként egészségügyi ellátásra. Az egészségügyet Svájcban javarészt a helyi közösségek szervezik.

A kantonok egészségügyi miniszterei alkotják a Swiss Conference of the Cantonal Ministers of Public Health (GDK) [A kantonok közegészségügyi minisztereinek svájci konferenciája] testületet, amelynek célja a kantonok közötti együttműködés és a közös irányelvek alkalmazása. Emellett Svájc az egyik legprogresszívebb ország a hosszú élet tekintetében, ami azt jelenti, hogy nem egyszerűen nagy összegeket fektet a biotechnológiába, hanem egyike azoknak az országoknak, amelyek leginkább képesek a mesterséges intelligenciát integrálni gazdasági, pénzügyi és egészségügyi rendszerükbe.

Mi teszi Svájcot progresszívvé a hosszú élet tekintetében?

A hosszúélet-ipar szempontjából progresszív országok általában nagyszámú öregedő népességgel rendelkeznek. A svájci az egyik leginkább elöregedett népesség a bolygón. Ez az alacsony termékenységnek, a megnövekedett várható élettartamnak (2018-ban a svájci várható élettartam, a 83,5 év az ötödik volt a világon) és a prevenciós egészség és az egészséges öregedés társadalmi elismerésének következménye.

 

A szövegrészlet Dmitry Kaminskiy, Margaretta Colangelo: A hosszúélet-ipar 1.0 című könyvéből származik.

A könyv hamarosan megvásárolható a webshopunkban.