„Nekem nincs mamám” – mondta. Nemcsak hogy nem volt mamája, de a legcsekélyebb vágya sem volt rá, hogy legyen. Nagyon túlértékelt személyeknek tartotta őket.” (J. M. Barrie, Pán Péter)

Pán Péter az angol irodalom talán egyik leghíresebb árvája Twist Olivér mellett. De mi a helyzet a valódi híres emberekkel, akik árván maradtak, vagy örökbe adták őket? Ilyenek voltak Steve Jobs, Marilyn Monroe, John Lennon vagy Lev Tolsztoj. Mindannyian kiemelkedő tehetséggel rendelkeztek, és komoly hatást gyakoroltak az emberekre, ugyanakkor rendkívül sebezhetők is voltak. Tolsztoj nem kevesebb mint 13 gyermek apja volt, ennek ellenére állítólag egyikükkel sem tudott jó kapcsolatot kialakítani. Jobs, Monroe és Lennon élete kellően jól dokumentált, ezért mindenki gondolkodjon el róluk.

Az nyilvánvaló, hogy valamilyen módon mindannyian nyomot akartak hagyni a világban. És úgy tűnik, mindannyiuknak volt egy sor olyan kapcsolata, amelyet súrlódások és a harmónia hiánya jellemzett. Másként gondolkodók voltak egy olyan világban, amely egyszerre tartotta lenyűgözőnek és elutasítandónak azokat, akik a szó szoros értelmében „nem mindennapiak”.

Mit értünk tehát „rejtett gyöngyszemek”-en? Úgy döntöttem, a „rejtett gyöngyszemek” kifejezést azokra az életeseményekre vagy tapasztalatokra használom, amelyek önzetlen, együttérző és empatikus lényekké vagy ennek éppen ellentettjévé formálják az embert. A „rejtett gyöngyszemek” lehetnek pozitív élmények, amelyek pozitív eredményeket hoznak – vagy negatívak, kihívást jelentőek, amelyek pozitívvá alakíthatók, mialatt felnőttként és valamely csoport, csapat vagy szervezet tagjaként gyarapodunk és fejlődünk.

A korai életszakaszban átélt negatív és gyakran traumatikus élmények közé tartozik a szülő elvesztése. Lucille Iremonger írónő 1970-es években megjelent, The Fiery Chariot [A tüzes szekér] című könyvében a brit miniszterelnökök körében megfigyelhető igen gyakori jelenségről tesz említést, miszerint formálódó éveikben, serdülőkorukban elvesztették valamelyik szülőjüket. Negyven kormányfőből mindösszesen huszonöten szenvedték el ezt a veszteséget, a 17–18. században élt Sir Robert Walpole-tól Neville Chamberlainig (aki a második világháború kezdetén töltötte be a miniszterelnöki tisztséget). Az Egyesült Államokban is hasonló jelenségre lehetünk figyelmesek: George Washington, Thomas Jefferson, Bill Clinton és Barack Obama is elvesztette az apját ifjúkorában. Abraham Lincolnnak mindössze kilencévesen kellett elgyászolnia az édesanyját.

Egy kortárs brit politikus a következőket osztotta meg (2018) Isabel Hardman politikai újságíróval:

„Apám elhagyta anyámat, amikor még nagyon kicsi voltam, és nemigen törődött velem, ezért mindig is ott munkált bennem az a szüntelen vágy, hogy bebizonyítsam neki, valójában érdemes vagyok arra, hogy ismerjenek, hogy lett belőlem valaki. De mivel ő nincs jelen, ezt a vágyamat soha nem tudom kielégíteni. Így hát csak folytatom tovább.”

Malcolm Gladwell író is megfigyelte ugyanezt a jelenséget, és az ilyen személyeket „eminens árváknak” nevezte. Két további híres amerikai személyiséget is említhetünk példaként arra, hogy fiatalkori tragédiájuk ellenére feljutottak a csúcsra; ők Sonia Sotomayor, az [amerikai] Legfelsőbb Bíróság bírája, aki kilenc, és Bill de Blasio, New York előző polgármestere, aki tizennyolc évesen veszítette el az édesapját.

E szomorú eseményeket tekintve, a híres és sikeres emberek fiatalkori életéből nem juthatunk arra a következtetésre, hogy a szülő korai elvesztése garantálja a későbbi (jelentős) sikert. Inkább az embert formáló életesemények példái ezek: okot adnak a továbblépésre (a „meg tudom csinálni” bizonyítására), vagy egyfajta belső rezilienciát nyújtanak, ami a jövőbeli bánatok és kudarcok kezelésében segít. Lehet, hogy nem akarjuk ezeket a tragikus életeseményeket „rejtett gyöngyszemnek” nevezni, de amennyiben ezek felnőttkorban az egyén számára az érdemesség és az értékesség érzését nyújtják, átélésük ténye csodálatra és tiszteletre méltó.

 

A szövegrészlet Michael Jenkins: Humánszakértők című könyvéből származik.

A kötet megvásárolható a webshopunkban.