Apámtól sok mindent tanultam a sportról. Többek között annak a lényegét, hogy a fejlődésre és a teljesítményünk javítására kell törekednünk. Volt egy csapatunk, amely 12-13 éves koromban sorra nyerte a versenyeket kéttusában (amely két sportágból, az úszásból és a futásból áll). A csapatban én voltam a leggyengébb, a másik két fiú egyéniben mindig az első háromban végzett, én viszont csak a 10-15. hely környékén. Az összteljesítményünk ennek ellenére is kiemelkedő volt: a csapat abban a két évben nem sűrűn talált legyőzőre, egy kölyök aranycsapat voltunk. Apámmal megosztottam a kishitű gondolataimat, miszerint én kevesebbet teszek hozzá a csapat sikeréhez. Erre ő csak azt mondta, hogy a csapatot azzal segítem a legjobban, ha a saját képességeimhez mérten a legjobbat nyújtom.

Az egy más kérdés, hogy én nem vagyok képes ugyanolyan teljesítményre, mint a csapattársaim, de ugyanúgy kihozhatom magamból a maximumot, ebben egyformák lehetünk. Szóval „csak” ennyi a feladat. Teljesíts mindig jól, fejlődj, és hozd ki magadból a maximumot – ez a siker kulcsa! Azt már én tettem hozzá az évek múlásával, hogy a helyezés voltaképpen nem is érdekes. A teljesítményt kell figyelni és növelni, az hozza majd a látványos, kívülről is látható eredményeket. Amit a csapat érdekében meg tudsz tenni, az a saját teljesítményed maximalizálása. Hát akkor erre figyelj, ne engedd, hogy külső tényezők (helyezés, versenytársak teljesítménye) ezt megakadályozzák! Ha fordítva gondolkodsz, és nem a teljesítménnyel, hanem a helyezéssel foglalkozol, az eltereli a figyelmed a lényegről. A jó teljesítmény meg fogja szülni az eredményt és a sikert.

Tanulság

Ne engedd, hogy elhatalmasodjon rajtad a kishitűség! Minden csapatnak megvan a leggyengébb láncszeme, de nem mindegy, hogy ez a láncszem mennyire erős: kihozza-e magából a lehető legtöbbet, tisztában van-e a saját értékeivel. Ha nincs, és emiatt kevésbé értékesnek és hasznosnak tartja magát, mint amilyen, a kishitűségével az egész csapat veszít. Ha egy közösségben nem te vagy a húzóember, ne gondold, hogy értéktelen vagy. Fejleszd magad, és erősebb leszel. Vezetőként ne mint visszahúzó erőre tekints a csapatod gyengébb láncszemeire, hanem fejlődési lehetőségként! Ha a gyengébbeket fejlesztjük, azáltal az egész csapat erősödik. Mindenkit az egyéni fejlődésre kell biztatni, és abban támogatni, mert azzal mindenki nyer.

Kiemelt motívumok

A környezeted tanácsai, a képességeid fejlesztése.

Önmagadra figyelj!

 

A szövegrészlet Mizsér Attila: A siker tusái című könyvéből származik.

A kötet megvásárolható a webshopunkban.